Szukaj
Close this search box.

Diagnostyka Samochodów Hybrydowych i Elektrycznych

Coraz więcej jest samochodów hybrydowych i elektrycznych, które wcześniej czy później i tak się psują. Do wyboru mamy autoryzowany serwis ASO lub samodzielne warsztaty, które mogą zająć się naprawa. W tym artykule postaramy się państwu odpowiedzieć na najczęściej zadawane pytania. M.in. : Kto najlepiej może wykonać diagnostykę bądź naprawę samochodu hybrydowego? Ile powinniśmy zapłacić za taka diagnostykę i komu najlepiej powierzyć taki pojazd?

Ponieważ w dzisiejszych czasach coraz częściej słyszymy o niekompetencji serwisów autoryzowanych, a samodzielne warsztaty samochodowe z reguły nie są przygotowane do przyjmowania i naprawy aut hybrydowych z racji, że sprzęt nie jest dostosowany do diagnostyki samochodów hybrydowych, a kadra zwyczajnie nie odbyła szkolenia w kierunku samochodów hybrydowych. Natomiast autoryzowane serwisy mają do dyspozycji odpowiednie wyposażenie do diagnostyki pojazdów hybrydowych, a personel posiada kwalifikacje. Jednak bardzo często słyszymy, że wymieniają części, które w ogóle nie powinny być wymienione. Warsztaty samochodowe obecnie robią to na zasadzie metody prób i błędów. Dlatego zaczynają powstawać w całej Europie niezależne warsztaty samochodowe, które specjalizują się w tego typu naprawach i diagnostyce samochodów hybrydowych i na własną rękę odbywają wszelkie potrzebne szkolenia. Przecież nie od dziś wiadomo jak działa autoryzowany serwis, gdy powstaje błąd z danego komponentu zgłaszającego usterkę serwis po prostu wymienia element. Co oczywiście prowadzi do ogromnych kosztów. Samodzielny warsztat samochodowy będzie próbował w takim przypadku zregenerować lub podmienić na używany dany komponent co prowadzi do niskiej ceny, ale nie wyklucza dobrej jakości. Zaczynają powstawać niezależne warsztaty samochodowe z takimi samymi możliwościami jak autoryzowane serwisy.

Jednak samodzielne warsztaty samochodowe wyróżniają się tym, że dzięki dostępowi do szkoleń z różnych marek samochodów mają możliwość przy użyciu oryginalnego testera poprzez pass-thru zamienić się w dany serwis na czas diagnostyki. Ale osiągnięcie takiego poziomu wiedzy i dostępu wymaga dużego zaangażowania i czasu. Niezbędne są także wysokiej jakości narzędzia do pomiarów. Dlatego do użytkowników samochodów hybrydowych należy wybór, a żeby go podjąć muszą być świadomi jakie możliwości posiada dany warsztat samochodowy. I jak dokonać wyboru niezależnego warsztatu, który posiada wiedzę, sprzęt i przystępne ceny z racji, że wstępna diagnoza nie powinna przekroczyć 300 złotych.

Zobacz również nasze inne wpisy: