Szukaj
Close this search box.

Test baterii – Battery Analyzer BA6010 od BK Precision

Tester baterii BK Precision - czym jest i do czego można go wykorzystać w kontekście baterii samochodów elektrycznych i hybrydowych

Test baterii samochodów elektrycznych i hybrydowych -

Battery Analyzer BA6010 od BK Precision

electric and hybrid car battery test

Testowanie Baterii

Sercem każdego pojazdu elektrycznego i hybrydowego jest jego akumulator – bateria. Jej sprawność, pojemność czy rezystancja wewnętrzna definiują poprawne działanie pojazdów z tego rodzaju napędem, a co najważniejsze zasięg takiego pojazdu i bezpieczeństwo jego eksploatacji. Odpowiedni stan baterii wpływa również na koszty użytkowania.  Kluczową zatem role w diagnostyce takiego pojazdu pełni test baterii samochodów elektrycznych  i hybrydowych.

O testowaniu baterii samochodów elektrycznych i hybrydowych możesz poczytać więcej na naszym forum:

Dlaczego testowanie akumulatora wysokiego napięcia (baterii HV) jest istotne?

  • Ocena Stanu i Wydajności – Testowanie baterii pozwala na ocenę ich stanu, przede wszystkim pojemności oraz ogólnej wydajności. Pozwala to określić jak sprawna jest  bateria, czy wymaga wymiany lub naprawy.  

  • Bezpieczeństwo – Baterie stanowią źródło o dużych napięcia i energii, szczególnie w pojazdach elektrycznych. Testowanie pozwala wykryć potencjalne problemy bezpieczeństwa, takie jak przecieki lub zwarcia, które mogą stanowić zagrożenie dla kierowcy i pasażerów.

  • Optymalizacja Żywotności – Regularne testowanie baterii pozwala na monitorowanie ich trwałości. Optymalne zarządzanie naładowaniem i rozładowaniem baterii może znacznie przedłużyć ich żywotność. Tu kluczowym aspektem jest sprawdzenie czy bateria  jest zbalansowana – każde ogniwo posiada  to samo napięcie. Niewybalansowany akumulator może prowadzić do szybszej degradacji baterii czy w  najgorszych przypadkach do ucieczki termicznej.

  • Używane Baterie – W dzisiejszym świecie, wiele baterii z pojazdów elektrycznych i hybrydowych jest wykorzystywanych ponownie tam, gdzie wysoki stosunek pojemności  do masy nie jest priorytetem, np. w systemach magazynowania energii do paneli słonecznych. Testowanie używanych baterii jest kluczowe, aby określić ich potencjał i ewentualne ograniczenia, a co za tym idzie nadać takiej baterii drugie życie.

Analizer baterii firmy BK Precision BA6010

Firma BK Precision jest uznawana za lidera, jeżeli chodzi o urządzenia do testowania, ładowania czy rozładowania baterii. Przede wszystkim urządzenia te oparte są  na najnowszych technologiach i rozwiązaniach. Najlepszym tego przykładem jest  właśnie tester baterii BA6010, którego wyróżnia precyzyjność co w kontekście testowania akumulatorów wysokiego napięcia jest bardzo kluczowe. Pozwala to z ogromną dokładnością  przeanalizować stan danego ogniwa czy całego pakietu ogniw. Cały test baterii elektrycznych i hybrydowych może w pełni być wykonany za pomocą tego jednego urządzenia.

Jak on działa?

Tester BA6010 mierzy napięcie i rezystancje wewnętrzną z wysoką dokładnością i  rozdzielczością. Dodatkowo urządzenie pozwoli nam odczytać takie  parametry jak indukcyjność, impedancja, współczynnik jakość, reaktancja i kąt fazowy. Seria ta jest odpowiednia do akumulatorów kwasowo-ołowiowych, alkaicznych oraz najbardziej interesujących nas z uwagi na wykorzystani ich w pojazdach elektrycznych i hybrydowych akumulatorów litowo-jonowych.

Model BA6010 ma zakres napięcia do 60V dlatego jest idealny do badania pojedynczych cel czy mniejszych pakietów lub poszczególnych modułów pakietów. Dostępny jest również model BA6011, który obsługuje pomiar napięcia zestawów baterii do 300V.

Szczegółowy opis parametrów tego urządzenia znajduje się w opisie produktu w naszym sklepie  sklep.hybrydyelektryki.pl

Do czego wykorzystujemy tester baterii BK Precision?

W naszym warsztacie urządzenie to wykorzystywane jest, aby przeprowadzić test baterii samochodów elektrycznych i hybrydowych. Jednym z parametrów, które pomagają nam stwierdzić w jakim stanie jest akumulator to rezystancja wewnętrzna. Dzięki testerowi, który strzela impulsami elektrycznymi z daną częstotliwością, jesteśmy w stanie określić stopień jej zużycia z dokładnością do +/- 10%. 

Zaletą tego testu jest krótki czas jego trwania. Innym sposobem określenia stopnia zużycia baterii byłoby pełne naładowanie, a następnie rozładowanie całego pakietu baterii. Z uwagi na konieczność użycia niskich wartości natężenia prądu rozładowania/ładowania, test ten zajmuje bardzo dużo czasu, którego nie zawsze jesteśmy w stanie poświęcić. 

Kiedy warto wykonać test rezystancji wewnętrznej?

Jest to idealny sposób na test baterii samochodów elektrycznych i hybrydowych przy zakupie używanego pakietu, czy dobranie modułu do całego pakietu z uwagi na konieczność wymiany jego części. Dobór odpowiednich  modułów czy celi bazuje na znajomości takich parametrów jak właśnie rezystancja wewnętrzna

Test baterii samochodów elektrycznych i hybrydowych poza oceną stanu baterii umożliwia inspekcje pakietu pod kątem jego bezpieczeństwa. Pozwala on wykryć potencjalne problemy takie jak przecieki, zwarcia czy przebicie.

Kup tester baterii w naszym sklepie!

W obliczu rosnącej elektromobilności, technologie diagnostyczne, takie jak tester baterii BK Precision Model BA6010, stają się nieodzownymi narzędziami dla warsztatów samochodowych, które dążą do zapewnienia najwyższej jakości diagnostyki i bezpieczeństwa w dziedzinie samochodów opartych o  napęd elektryczny lub hybrydowych.

Urządzenie BK Precision BA6010 dostępne jest już w naszym internetowym sklepie sklep.hybrydyelektryki.pl. W opisie produktu znajdziesz szczegółowy opis urządzenia. W  razie pytań służymy pomocą. Skontaktuj się z nami mailowo lub telefonicznie.

Zobacz również nasze inne wpisy: