Szukaj
Close this search box.

Ładowarka i rozładowarka do baterii HV pojazdów elektrycznych i hybrydowych

Ładowanie i rozładowanie akumulatorów wysokiego napięcia

Jeżeli pracujemy z pojazdami elektrycznymi i hybrydowymi rozładowarka i ładowarka baterii HV jest kluczowym wyposażeniem takiego warsztatu. Naładowanie i następnie rozładowanie ogniwa lub całego pakietu pozwala nam określić stan baterii, jej pojemność. Jest to jednak czasochłonne badanie i niekiedy wystarczy przeprowadzić szybki test rezystancji wewnętrznej, o którym poczytać można w naszym poprzednim artykule o testowaniu akumulatorów wysokiego napięcia. 

 

BK Precision model XLN60026-GL - ładowarka baterii HV

BK Precision XLN60026-GL to zaawansowana ładowarka do zastosowań różnorodnych, oferująca wiele możliwości, co czyni ją niezastąpionym narzędziem w różnych branżach i zastosowaniach. Może być wykorzystywana do testowania elektroniki i kontroli jakości. Przez swoją dokładność wykorzystywana jest w laboratoriach badawczych komponentów elektronicznych. W przypadku zastosowań laboratoryjnych zasilacze te oferują wbudowane mierniki napięcia i prądu wyświetlające jednocześnie ustawienia i wartości wyjściowe. Dla nas najważniejszym jej zastosowaniem jest testowanie akumulatorów. Ładowarka ta jest zatem dedykowana do wszystkich rodzajów akumulatorów elektrochemicznych, w tym niklowo-wodorkowych i litowo-jonowych, które najczęściej wykorzystywane są w pojazdach elektrycznych i hybrydowych.

Szczegółowy opis parametrów tego urządzenia znajduje się w opisie produktu w naszym sklepie  sklep.hybrydyelektryki.pl

Do czego wykorzystujemy to urządzenie?

Przede wszystkim urządzenie to służy nam jako ładowarka do baterii HV. Ładowarka ta może dostarczyć napięcie wyjściowe do 600V, co sprawia, że idealnie nadaje się do ładowania całych pakietów akumulatorów wysokiego napięcia ale i pojedynczych cel. Ładowarka baterii HV pozwala nam podnieść baterię po głębokim rozładowaniu, które jest szczególnie niekorzystne dla jej żywotności. W takich sytuacjach, ładowanie akumulatora prądem o bardzo małym natężeniu może pomóc takiej baterii.

HV battery charger ładowarka baterii HV

Rozładowarka BK Precision model 8602

Rozładowarka to posiada zakres napięć do 500 V a natężenie prądu sięga 240 V. Obciążenia elektroniczne DC mogą pracować w trybie stałego prądu (CC), stałego napięcia (CV), stałej rezystancji (CR) i stałej mocy (CW). Rozładowarka ta posiada dodatkowe kable pomiarowe co pozwala uzyskać dokładność do 0,001 V. Taka dokładność pozwoli precyzyjne balansować pakiety akumulatorów wysokiego napięcia.

Oprogramowanie urządzenia

Urządzenie to posiada oprogramowanie do jego obsługi, które stworzone jest w środowisku LabVIEW. Oprogramowanie to pozwala na rozładowanie ogniw według własnych cykli, gdzie dobierać można parametry, jak i warunki kończące rozładowanie i nie tylko. Posiada bardzo intuicyjny interface oraz wyświetla dane rzeczywiste podczas użytkowania.  Dodatkowo dane uzyskane podczas balansowania, testowania czy rozładowania baterii są zapisywane w dokumencie Excel. Jest to przydatna funkcja, gdy na przykład chcemy przechowywać i segregować baterie w celu jej sprzedaży lub dobrania do nowego pakietu.

Balansowanie pakietu baterii jest niezwykle ważna i zapewnia:

  • żywotność baterii – różnice  w pojemności, impedancji i starzenia się może spowodować, że niektóre cele pracują na skrajnym zakresie napięć co prowadzi do nadmiernego zużycia i przegrzewania się
  •  optymalizacja pojemności (zasięgu jazdy) – nierówności w napięciu między komórkami prowadzą do tego, że rzeczywista pojemność całego pakietu baterii może być ograniczona do pojemności najniższej komórki. To oznacza, że użytkownik nie wykorzystuje pełnego potencjału pakietu baterii. Poprzez balansowanie, każda komórka osiąga pełną pojemność, co zwiększa ogólną pojemność i wydajność baterii.
  • bezpieczeństwo – nierówności w napięciu między komórkami mogą prowadzić do nadmiernego napięcia na niektórych komórkach, co z kolei zwiększa ryzyko przegrzania, a w konsekwencji nawet do ucieczki  termicznej. Balansowanie minimalizuje te nierówności i zmniejsza ryzyko awarii baterii.

Szczegółowy opis parametrów tego urządzenia znajduje się w opisie produktu w naszym sklepie  sklep.hybrydyelektryki.pl

Do czego wykorzystujemy to urządzenie?​

Rozładowarkę w naszym warsztacie wykorzystujemy najczęściej do balansowania ogniw. Wybalansowanie akumulatora pojazdów elektrycznych i hybrydowych jest istotne z uwagi na dostępną pojemność takiej baterii (co przekłada się na zasięg jazdy) oraz jej żywotność. Urządzenie to pozwoli na rozładować pojedyncze cele jak i cały pakiet baterii. Ładowarka baterii HV uzupełnia się z rozładowarką , dzięki czemu możemy nie tylko wybalansować akumulator, ale i wykonać test pojemności i rezystancji wewnętrznej określając przy tym jego stopień zużycia.

Pomoc i szkolenia z użytkowania rozładowarki i ładowarki do baterii HV

Jeżeli zdecydują się Państwo na zakup urządzenia z naszej strony  sklep.hybrydyelektryki.pl z chęcią podzielimy się naszym doświadczeniem i pokarzemy jak korzystać z opisanej ładowarki i rozładowarki.

Dodatkowo jako firma specjalizująca się we wszelakich szkoleniach związanych z pojazdami elektrycznymi i hybrydowymi prowadzimy również szkolenia, gdzie demonstrowane i omawiane są szczegółowo zastosowania tych urządzeń i jak mogą one poszerzyć ofertę warsztatu samochodowego.

W razie jakichkolwiek pytań skontaktuj się z nami mailowo, pod adres hybrydyelektryki@gmail.com lub zadzwoń pod numer +48 511 671 050.

Dodatkowo, dołącz do naszej społeczności – odwiedź nasze forum związane z pojazdami elektrycznymi i hybrydowymi: hybridelectricforum.com!

Zobacz również nasze inne wpisy: